Jak to všechno zabalím?

Tipy na balení

Ukažte mi někoho kdo má rád balení! Já jsem takového člověka dosud nepotkal! Když tak mi o takovém nadšenci dejte vědět, hned bychom pro něj měli práci. Při stěhování je nicméně správné balení základem pro hladké a bezproblémové stěhování.

Na začátku si k sobě připravte koš nebo pytel s odpadky, protože balte jen to co potřebujete! Ušetříte na stěhování a ve svém novém působišti budete mít více místa.

 1. Začněte s méně důležitými věcmi. Než se rozjedete začněte s knihami, oblečením nebo cd a dalšími nepravidelně používanými věcmi. Nakonec balte věci, které budete hned po stěhování potřebovat.
 2. Co nepotřebujete, to vyhoďte.
 3. Připravte si tašku s osobními věcmi na dva-tři dny. Měly by tam být oblečení, hygiena, léky a další základní věci než se v novém domově vybalíte.
 4. Zabezpečte si dostatek balícího materiálu. Stěhovací firmy mají všeho dostatek, jsou i takové, které vám bedny zapůjčí. Pokud chcete mít jistotu, že se vám nic nerozbije je nejlepší obstarat si vlastní kartonové krabice na stěhování. Nezapomeňte na fixační fólie na nábytek a podlahy, lepící pásky, polystyrén na výplně, šroubovák, bublinkovou fólii, přikrývky a polštáře, jemný papír, voděodolné fixi
 5. Objednejte tak o 15% krabic více než si myslíte, že potřebujete.
 6. Abyste zabránili propadu dna, zejména u použitých krabic, podlepte je do kříže lepicí páskou
 7. Na dno krabice dejte zmuchlaný papír kvůli tlumení nárazů
 8. Většina poškození pochází z vibrací. Naložte do kartónů nejvíce 30 kilo. Můžete vhodně kombinovat věci jako knihy a oblečení, nádobí s ložním prádlem. Je pravda, že moderní kartonové krabice unesou více (přes 40 kg), ale kdo tu váhu unese sám?
 9. Dolu těžší věci, nahoru lehčí. Platí to nejen při skládání do auta, ale i v rámci krabic.
 10. Platí pravidlo, že těžké věci by měli jít do malých krabic.
 11. Pokud se věc skládá z mnoha menších částí (věci na poličkách, toalety, sbírka autíček) dejte je do čistého plastového pytle, označte a pevně zavažte.
 12. Balte podobné věci pospolu
 13. Mějte všechny části, které tvoří jednu věc balenou a složenou pospolu.
 14. Když je krabice plná, nasypte do něj zmuchlaný papír, ať vyplní prázdná místa, aby se věci nehýbaly.
 15. V krabicích by neměla být hluchá místa, vyplňte je novinami, balícím papírem, bublinkovou fólií,polystyrenem, příkrývkami, ručníky apod. U novin dejte pozor, ať vám tiskařská barva nezamaže věci. Je lepší používat jiný druh ochrany.
 16. Kartóny dobře popište! Na každou krabici napište co v ní je a kam má přijít v novém domově. Používejte zkratky, např.: K-kuchyň, O-obývací pokoj apod. Používejte barevné samolepky a každé místnosti určete jednu jinou barvu.
 17. Květiny střídmě zalijte, aby nebyly příliš těžké. Pozor na mráz a zimu.
 18. Každý pokoj balte zvlášť jeden po druhém, stejně tak každou věc balte jednotlivě do fólie či papíru a pak skládejte do krabic. Pokud jako vycpávky používáte ručníky a oblečení pak počítejte s tím, že bedny budou těžší.
 19. Vyhoďte konzervy, jídlo a jiné věci, které se rychle kazí. Zejména v teple apod
 20. Nikdy nebalte těžko nahraditelnou dokumentaci, cennosti, hodiny,šminky.. Mějte je stále pod dohledem.
 21. Balte tak, aby krabici nebo pytel mohla nést jedna osoba.

 

Jak stěhovat spotřebiče?

Malé spotřebiče balte do originálních krabic, nebo krabic vypolštářovaných papírem, polystyrenem apod.

Velké spotřebiče mohou patřit mezi nejdražší věci co máte.

Na začátek je umyjte a vysušte. Odstraňte volné a plandající armaturky a příslušenství a balte jednotlivě.

Zabalte do bublinkové fólie, pohyblivé části můžete upevnit fixační fólií.

Pračka/myčka na nádobí – rozpojte hadice a nechte několik dní vysušit. Mezi buben a stěny dejte ručníky a pokrývky, abyste zabránili rotování. Vnějšek řádně obalte, ať se zabrání oděrům a nárazům

Lednička/mrazák - vysušte, umyjte a vysušte všechny nepevné části, všechna vlhkost musí pryč. Všechny odnímatelné části dejte zvlášť do krabice a zabalte. Vnitřek vycpěte molitanem, oblečením, plyšovými hračkami

Trouba – zbavte mastnoty, aby vám nic nezmastila. Odstraňte odstranitelné části a bezpečně zabalte do krabice s označením

Mikrovlnná trouba – všechny skleněné části i ty ostatní vyjměte a zabalte zvlášť

 

Jak stěhovat nábytek?

Pravidlo: co není nutné rozmontovat to nechte v celku.. Pokud to pronesete dveřmi, chodbou, výtahem nerozmontovávejte! Je to zbytečná práce navíc..

Většina nábytku (např. IKEA) se dnes dodává se s klíčema a návodem jak montovat. Pokud je máte bude demontáž hračkou. V případě, že ne je dobré si nachytat následující nářadí:

 • sadu šroubováků (několik velikostí)
 • sadu klíčů (hlavně imbusové)
 • posuvný metr
 • značkovač
 • kombinačky
 • lepící pásku
 • kladivo

Židle – obalte opěradla a nohy, spojte bezopěradlové židle vždy dvě spolu, proti sobě, mezi nohy vložte polštář apod. a pevně spojte dohromady.

Lampy – po té co je rozmontujete, zabalte menší podstavce do skříněk se šatstvem, ty větší dejte do krabic vyložené papírem nebo polštářkovou fólií. Stínítka zabalte do krabic s vycpávkami. Nepoužívejte noviny kvůli mazání od tiskařské barvy.

Zrcadla, obrazy, plakáty – malá zrcadla zabalte do papíru a pak do krabic. Větší, zarámované můžete zabalit do bublinkové fólie a ještě lépe do speciálních krabic. Vždy nakládejte na auto až nakonec. Mapy, plány apod. dejte do tubusů a tubus přelepte lepicí páskou ať se neotevře.

Stoly – u větších stolů, odstraňte nohy a spojte dohromady. Šroubky dejte do sáčku a připevněte na spodek stolu, Zabalte a upevněte, nohy zespodu stolu.

Tv, Pc apod. – do krabic a ujistěte si, že je vše dobře obloženo. Zajistěte lepící páskou.

Cd, kazety, apod. do dobře vycpané krabice po všech stranách, naskládejte po svazcích které spojte lepící páskou, prázdné místo v krabici vyplňte balícím papírem. Označte krabici jak křehkou.

Skříně vyprázdněte a odmontujte vše co jde, abyste zabránili poškození. Šroubky a ostatní držáky dejte do sáčku a přilepte páskou ke kostře skříně.

Dvířka a rohy ochraňte folií nebo lepící páskou

Poličky zabalte každou zvlášť

Klíčky vyndejte, ať se neztratí, nezlomí nebo nepoškodí něco jiného.

Postele – rozložte kostru postele, složte k sobě lamely a křížové spojnice balící páskou, dělejte si poznámky jak co patří, ať to dokážete bez problémů pospojovat.

Matrace zabalte do igelitu nebo fólie a převažte silným provazem

Šaty – naskládejte do kufrů, velkých tašek, nebo pytlů. Někdy se dají šaty nechat i v šupletích ve skříních.

Koberce smotejte a zabalte do igelitu, použijte lepící pásku k udržení. Pouvažujte nad jejich vyčištěním.

Deky a polštáře – do plastových, čistých pytlů, pokud máte malé křehké věci, můžete je umístit k nim. Jen na ně nesmíte zapomenout!

Knihy – do krabic, jsou těžké, tak je dobré brát menší krabice, nebo kombinovat např. s oblečením. Aby se neponičily rohy, je dobré je obalit bublinkovou fólií a skládat do menších krabic. Skládejte vertikálně, abyste maximálně využili jejich strukturální sílu.

Tip: pokud potřebujete nábytkem pohybovat, existují speciální kolečka (samostatně vložitelná). Takže např. pod skříň jich můžete vložit kolik chcete a opatrně posunujete vpřed či vzad. Jsou samostatně otáčivá a je to vhodné zejména u těžších věcí a podlah náchylných k poškození.

 

Jak sbalit kuchyňské potřeby?

Talíře – každý zvlášť zabalit. Plata a větší deskové tvary dejte na kraj, skládejte do krabic horizontálně, nikoli vodorovně

Hrnky mohou býz zandány jeden do druhého, a omotány 3-4x bublinkovou fólií

Skleničky – to samé, křehčí každá zvlášť

Kuchyňské věci – hrnce, pánve atd dejte do krabic vycpané balícím papírem. Ostré předměty balte každý zvlášť, dobře ošetřete stěny kartonu např. polystyrenem, aby nedošlo k proříznutí.

Každým naplněným kartonem lehce zatřeste, abyste se ujistili, že věci o sebe příliš nebouchají, aby se nerozbily. Případně doplňte tlumící prostředky.

Označte kartony jako křehké.

Věci z koupelny napřed řádně uzavřete, utěsněte a pak naskládejte do kartonů nebo pytlů.

 

Jak balit jednotlivé kusy?

Použijte nepotištěný balicí papír nebo bublinkovou fólii. Rozložte přiměřeně velký kus před sebe na stůl nebo na zem. Začněte z rohu a srolujte (u oválných věcí). Použijte dvě až tři vrstvy papíru. Oba vzniklé konce zmáčkněte dovnitř.

Věci které mají rohy a nebo jsou větší umístěte doprostřed papíru, vemte protilehlé konce nebo rohy papíru a spojte je k sobě. Spojte je páskou.

 

Jak balit křehké věci

Každá věc by měla být samostatně zabalená a uložená do speciálních krabic na křehké věci. Na spod dejte největší talíře a plata. Na oddělení, používejte buněčné rozdělovníky. Na oddělení můžete také použít několik vrstev papíru. Pak dejte další vrstvu křehkých věcí. Menší talíře, misky apod. Balíte stejně. Jako další vrstvu můžete dát hrníčky a skleničky. Pokud nemáte buněčné rozdělovače, jaké se používají např. u vánočních ozdob, tak zabalte každý zvlášť s aspoň dvojitým papírem a pak je srovnejte jeden vedle druhého dnem dolu. Na ně opět vrstvu papíru.

Malé obrazy a zrcadla obalte papírem z kuchyňské role a pak použijte novinový či balicí papír jak vnější vrstvu. Použijte izolepu ke spojení.

Stříbro zabalte do novin nebo plastu, aby neztratilo lesk.

Porcelánové figurky a menší hrnky a sklenky můžete balit rovněž do papíru z kvalitních kuchyňských papírových rolí., papírových ručníků apod. Pak je zabalte do balícího papíru. Naskládejte např. do ručníku, nebo deky z jemné látky a vložte to do krabice, která je vystlaná zmuchlaným papírem a molitanem.

Pokud máte starožitný nábytek nebo umělecké předměty, pak tyto se nejlépe transportují v dřevěných boxech, které by se měly pro každou věc na míru vyrobit.

Pokud máte stěhovací firmu poraďte se s ní. Nebo je nechte zabalit. Dobré firmy mají nejširší škálu balicích a obalových materiálů a školí své pracovníky co a jak mají balit.

Věci, které nedoporučujeme stěhovat s běžnou stěhovací firmou aniž byste jí o tom řekli:

 • jedy
 • aerosoly
 • autobaterie
 • amoniak
 • chemikálie
 • hnojiva
 • ohňostroje
 • výbušniny
 • pohonné hmoty
 • zbraně a střlivo
 • plynové bomby
 • ředidla a nátěrové hmoty

Co by měla obsahovat taška s osobními věcmi, které budete pravděpodobně potřebovat:

 • věci osobní hygieny (šampon, sprchový gel, kartáček na zuby, holení apod)
 • léky na nervy a tišení bolesti
 • brýle
 • léky, které užíváte
 • zavírací nůž
 • papírové ubrousky
 • svačinu
 • termosku s čajem, kávou
 • oblečení na spaní
 • spodní prádlo
 • navigaci nebo mapu
 • cennosti a dokumenty, které nesvěříte stěhovací firmě


Další rady a tipy

 • Stěhování a rozpočet na něj. - Jak stanovit rozpočet na stěhování Před tím než se pustíme do stanovení rozpočtu řeknem si pár obecných věcí, podle čeho stěhovací firmy stanovují své tarify. Samozřejmě to platí pokud je konkurence. Pokud je konkurence méně...
 • Jak se vyhnout chybám při stěhování - Na stěhování je krásné a vzrušující to, že to bývá začátek něčeho nového a nepoznaného. Nové životní dobrodružství, či nová etapa v životě. Aby se nám start vydařil a vykročili jsme tzv. „pravou nohou“ uvádíme dále...
 • Jak najít solidní stěhovací firmu - Jak najít solidní stěhovací firmu Tradice častého stěhování v Čechách neexistuje. Jsme známi tím, že rádi zůstáváme na jednom místě, kde máme přátele a známé, práci a koníčky. Proto, když už se musíme stěhovat, ocitne se...
 • Profesionální stěhování - Profesionální stěhování Jak vypadá stěhování od odborníků? Balení Profesionální firma používá nejlepší balicí materiály. Papírové kartóny nebo plastové či dřevěné přepravky. Na šaty používá speciální krabice...
 • Stěhovací tipy zkušených praktiků - Stěhovací tipy zkušených praktiků Na začátku.. udělejte si plán stanovte si rozpočtet mějte dostatek času a nepodceňujte jej. úzce spolupracujte se stěhovací firmou, pokud ji využíváte Před příjezdem stěhovací firmy, nebo...
 • Co je lepší: stěhovat se na vlastní pěst, nebo využít specializovanou stěhovací firmu?! - Co je lepší: stěhovat se na vlastní pěst, nebo využít specializovanou stěhovací firmu?! Jste připraveni na stěhování? Pak na vás čeká základní a zásadní otázka na zodpovězení. Budu se stěhovat na vlastní pěst, s využitím svých...
 • Jak poznat neseriozní stěhovací společnost? - Jak poznat neseriozní stěhovací společnost? V posledních letech přibylo velké množství stěhovacích společností. To však nebylo vždy doprovázené nárustem kvality služeb, ale spíše naopak. Protože neexistuje jednotný standard kvality a...
 • Levné stěhování aneb jak ušetřit - Levné stěhování aneb jak ušetřit Mějte stěhovací plán s časovou osou. To vám pomůže vyhnout se dodatečným a nečekaným nákladům a výdajům, protože budete připraveni. stěhování na vlastní pěst většinou vyjde levněji. Ale!...
 • Jak to všechno zabalím? - Jak to všechno zabalím? Tipy na balení Ukažte mi někoho kdo má rád balení! Já jsem takového člověka dosud nepotkal! Když tak mi o takovém nadšenci dejte vědět, hned bychom pro něj měli práci. Při stěhování je nicméně správné...
 • Průvodce stěhováním krok za krokem v časové posloupnosti - Průvodce stěhováním krok za krokem v časové posloupnosti Na začátku s dostatečnou časovou rezervou najděte si nové bydlení buď pronájem a nebo koupě. Podrobného průvodce jak na prodej, koupi, pronájem nemovitosti najdete...
 • Přípravy na stěhování - Přípravy na stěhování Kde se může vyskytnout velký problém? Pokud jste v pronájmu, ujistěte se, že postupujete podle smlouvy o pronájmu. Žádné výpovědi smskou nebo přes telefon. Většinou je třeba dát písemnou výpověď a je...Kam dál? Pronájem bytů,

www.stěhování.net